piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co tak nie podkreśli krawędzi trawy albo rabaty jak niskie żywe sztachety.

Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie domy i ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzeszki. Jeśli wolimy ażeby nasze zielone plot było niesłychanie strzeliste zaś zarazem cienkie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być utrudnione.

Nic mocno nie uwydatni krawędzi trawy albo rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą dobrze wzrastać w przydzielonych miejscach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach lub osłonią gołe place ziemi. Schludnie uformowany nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niewysokie lub rosłe roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z roślin zimozielonych.

Niestety, drzewa z tej klasy mogą być dużo droższe niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, mimo to jego odmianę Cis wolno zostawić bez pomocy.Będzie szybko dojrzewał i ochroni filarowy kształt.

Jeśli wasz zakątek jest bardzo ciemny, warto aby zielony plot rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre spośród cienioznośnych klasów maja zmianie o jasnych czy tez pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej krzyczące w słońcu, toż nawet w chłodzie korona drzewa ostają wystarczająco jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz