środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy plotki PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na sztacheta Winylowe na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na balustrady plastikowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztacheta plastykowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa wznosi się z głazów różnorodnego konturu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych obrysach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego scalał się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz